1. Функционално решение
Обществената сграда е комуникационен център, наситен с дейности свързани с отдиха и развлеченията на посетителите на комплекса. Тя се състои от 5 на брой тела, свързани по между си. Предвидено е входно приемно фоайе с рецепция за хотелската част, лоби бар, многофункционална зала, магазин, интериорна стълба, водеща до ресторанта и открития басейн с мокър бар.
В проекта е разработена хотелска част в две тела. Те са свързани с приемното фоайе чрез интериорна двураменна стълба, но е осигурен и отделен вход, който е достъпен и за хора с увреждания. В хотела има студия и двустайни апартаменти и е предвиден апартамент за хора с увреждания.
На запад са разположени две тела, в които се помещават лекарски кабинет, фитнес зала, фризьорски салон с козметика, спа зона със съблекалня, сауна, парна баня, хидромасажен душ и басейн. Осигурена е комуникационна връзка за хора с увреждания до лекарския кабинет с платформа за инвалиди.
Интересно е местоположението на ресторанта, който е организиран като отворено пространство, преливащо от фоайето през емпорето и тераса около открития басейн. Окачената фасада през 2те нива позволява богато осветяване на залата за посетители в ресторанта. Кухнята на ресторанта е развита в най- неблагоприятната част на долното ниво като са предвидени всички необходими складове и помещения. Зареждането се осъществява чрез асаньорна платформа от кота 0.00.
2. Обемно-планировъчно решение
Обществено обслужващата сграда на ваканционното селище следва денивелацията на терена, което предполага стъповидното разположение на отделните тела. Фасадите следват принципите на формообразуване, заложени във останалите сгради с идеята изграждане на хармоничен и единен образ на комплекса. Покривите на всички тела са плоски, изключение прави приемното фоайе, над което е разработена пространствено – прътова метална конструкция с форма на черупка с малка кривина и оптимална дебелина. Целта е да се създаде акцент в обемно – пространственото решение на комплекса от една страна и от друга да се освободи фоайето от голям брой колони. Това дава възможност за едно допълнително богато остъкляване, през което прониква светлина към фоайето и ресторанта. Вътрешното покритие на черупката допълнително подсилва ефекта с отразената светлина.
3. Материали
Хотелската част на приемната сграда ще се изпълни със скелетна стоманобетонова гредова конструкция от плочи, греди и колони, телата в които са фитнеса и закрития плувен басейн са с скелетна стоманобетонова безгредова конструкция, с изключение на централното фоайе. Централното тяло е отделено от останалите със деформационни фуги. Конструкцията на входното фоайе е решена с монолитен стоманобетон – бегредови стоманобетонни плочи над ресторанта, която оформя емпорето и над помещенията в приемното фоайе и стоманобетонови колони, на които стъпва пространствено прътовата метална черупка. Материалите за реализация на обществената сграда са същите, които са използвани в жилищните групи. Формообразуването на обществената сграда е запазено като принцип, но ясно се разграничава жилищният характер на хотелската част с останалите тела с обществени функции. Така е постигнат единен хармоничен образ на комплекса.
4. Интериор – фоайе приемна сграда
Основната идея при разработването на интериора на фоайето е претворяване на рисунъка от скалния масив на забележителната природа. Обзавеждането на приемното фоайе е подчинено на функцията на пространството. Около централната ос, оформена между входа и панорамния асансьор, са развити основните елементи в интериорното решение – рецепция, лоби бар и подходи към останалата част от сградата. Създадена е хармония между подвижните и неподвижни елементи на обзавеждането и безкофликтно преминаване към всички останали пространства. Използваните материали за плотове на лоби бара и рецепцията са бял HPL, а лицата са съчетание от ПДЧ с цвят зебрано нюанс и МДФ с цвят оранж пастел, които образуват неправилни форми с разчупена, но неангажираща визия. За комфорта на гостите на селището са оформени сепарета с дивани и фотьойли с прави форми и съчетание между кафява и оранжена кожа. Идеята заложена във входното фоайе е пренесена и в интериорното решение на ресторанта. За повече дискретност масите са отделени с прегради от буков масив, решени с форми дублиращи тези на лицата на лоби бара и рецепцията. Оранжевият цвят е използван като акцент и е съчетан с кафяво. Така тези цветове допринасят за елегантната визия на интериора, като същевременно придават топлина, нежност и уют. Основният цвят на фоайето е светло бежаво, на фона на който приятно изпъкнат акцентите на интериора в оранжево и зебрано нюанс. Един от тези акценти е ивицата с линии по пода,очертани по настилката, която повтаря фигурата на тавана от гипсокартон. Тя тръгва от входа към вътрешността на фоайето и завършва в панорамния асансьор. Идеята се доразвива по част от колоните, които са декорирани с елементи по аналогичен начин. Останалите колони са изпълнени с обшивка от бял МДФ – лак. Една част от стените са облечени с обшивка от ПДЧ, а друга – изпълнени с интериорна декоративна мазилка. Връзката между двете нива е осъществена с интериорна метална стълба с дървени стъпала и стъклен парапет. Тя е детайлно разработена в проекта. Интериорното решение на фоайето и ресторанта допълват акцента на проектната разработка на тази част от сградата в обемно-планировъчното решение.
Местоположение България, гр. Царево
Категория Архитектура
Тагове архитектура, Хотел, Царево
Дата 04.06.2017
Функционален тип:
[ Площ УПИ ] / [ РЗП ]
Фаза Идеен проект